Ogrzewanie elektryczne to stosunkowo kosztowne rozwiązanie. Inwestorzy wybierają je jednak głównie ze względu na komfort użytkowania, a także możliwość zwiększenia opłacalności inwestycji poprzez przyłączenie jej do odnawialnych źródeł energii takich jak fotowoltaika.

Koszty ogrzewania elektrycznego

W praktyce może okazać się, że kocioł elektryczny do ogrzewania pomieszczeń nie będzie wcale najdroższym wyborem. Instalacja elektryczna do ogrzewania domu jest o dziwo tańsza niż zakup i użytkowanie kotłów zasilanych paliwami stałymi: gazem, olejem. Oszczędności wynikają tu przede wszystkim z braku potrzeby budowy komina lub też montażu przyłącza gazowego. Do podłączenia potrzebujemy jedynie sprawnie działającej instalacji elektrycznej. Sam zakup kotła to nie są wygórowane pieniądze, natomiast najlepsze rezultaty osiągniemy przy podłączeniu systemu w budynkach, gdzie wykonano wcześniej termomodernizację. Wówczas dobrym wyjściem jest wybór taryfy G12/G12W w celu zmniejszenia kwoty płaconej każdego miesiąca za prąd. Jeżeli do tego dołączymy odpowiednio wydajną instalację fotowoltaiczną to otrzymamy optymalny i bardzo komfortowy w użytkowaniu zestaw. Posiadacze grzewczych kotłów elektrycznych cenią sobie też bezpieczeństwo. W odróżnieniu od rozwiązań na paliwa stałe nie dojdzie tu do zadymienia pomieszczeń, ani tym bardziej zatrucia domowników groźnym czadem (tlenkiem węgla). Nowoczesne kotły są często wyposażane w udogodnienia np. sterowanie pogodowe.

Brak dodatkowych pomieszczeń w domu oraz ekologia

Budynek, gdzie zastosowano kocioł elektryczny nie wymaga żadnych dodatkowych pomieszczeń. To duży atut, gdyż wolną przestrzeń możemy zagospodarować w dowolny sposób. W połączeniu z fotowoltaiką otrzymujemy w pełni ekologiczny system wzajemnie się uzupełniający. Przeciętny dom jednorodzinny wymaga montażu instalacji PV o mocy 10 kWp. To w zupełności wystarczy, aby w okresie chłodniejszym zapewnić ciepło w pomieszczeniach, a przy okazji zasilić wszystkie urządzenia AGD i RTV. Będąc prosumentem możemy także w okresie zwiększonej produkcji przesyłać nadwyżkę energii elektrycznej do sieci. W ten sposób odbierzemy do 80% energii w czasie, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie uzyskać wystarczającej ilości prądu ze słońca. Możemy więc z całą pewnością stwierdzić, iż połączenie fotowoltaiki z kotłem elektrycznym to rozwiązanie optymalne przy wyborze ogrzewania tego typu. http://dotacje-fotowoltaika.com.pl